Анонси

    Водні об`єкти Чернігівської області

    Назад

    Характеристика водних об’єктів Чернігівської області

    Гідрографічна мережа області належить до басейнів великих річок Десна та Дніпро. Усього на території Чернігівщини протікає 1570 річок загальною довжиною 8369 км (з них: 33 км – Київське водосховище). Відповідно до класифікації річок України, річки області поділяються на великі – Дніпро (124 км, з них: 91 км – русло річки та 33 км – Київське водосховище) та Десна (505 км) (загальна протяжність 629 км); середні – Сож (30 км), Трубіж (15 км), Супій (25 км), Удай (195 км), Судость (17 км), Сейм (56 км), Снов (190 км), Остер (195 км) (загальна протяжність 723 км); малі – 1560 річок (загальна протяжність 7017 км), з яких 160 мають довжину понад 10 км.

    Головна водна артерія області – річка Десна, яка є лівобережною притокою р. Дніпро першого порядку і впадає в нього на відстані 894 км від гирла, на 10 км вище по течії від Києва. Загальна довжина р. Десна в межах України – 575 км, з яких 70 км – протяжність територією Київської області, 468 км – територією Чернігівщини та 37 км – кордон Чернігівської і Сумської областей.

    До основних приток р. Десна відносяться середні річки: Судость (довжина в межах Чернігівської області – 17 км), Снов (довжина в межах області – 190 км), Остер (довжина в межах області – 195 км) та Сейм (довжина в межах області – 56 км).

    Витоки великих і середніх річок таких як Дніпро, Десна, Сож, Судость та Сейм знаходяться на території сусідніх областей Російської Федерації та Республіки Білорусь, тобто є транскордонними.

    У басейні р. Десна формується біля 22 % поверхневого стоку р. Дніпро та біля 15 % стоку всіх річок України.

    Річки Чернігівщини, в тому числі р. Десна, мають змішаний тип живлення – переважно атмосферний (80 %), за участю ґрунтових вод (20 %).

    Частина малих річок повністю або частково є магістральними каналами меліоративних систем і мають зарегульований стік. Загальна протяжність відрегульованого русла малих річок становить 1,4 тис. км, на них побудовано 532 гідротехнічні споруди, в тому числі з можливість регулювання – 413.

    Озера Чернігівщини, в основному, розташовані у заплавах великих річок – Дніпра та Десни. Режим рівнів озер непостійний, оскільки їх живлення здійснюється водами різного походження - атмосферні опади, поверхневий стік з прилеглого водозбору, підземні води у вигляді джерел та завдяки гідрологічному зв’язку з річками, що протікають поруч. Тому останнім часом на фоні кліматичних змін спостерігається тенденція до зменшення їх водності та подекуди зникнення.

    Штучні водойми – водосховища та ставки, використовуються, в основному, для риборозведення, рибогосподарських потреб, а також як протиерозійні і протипожежні водойми. За інформацією Деснянського БУВР на території області побудовано: 19 водосховищ площею водного дзеркала 1,6 тис. га і об’ємом 39,2 млн. м3; 681 русловий ставок площею водного дзеркала 4,5 тис. га і об’ємом 146,3 млн. м3; 807 ставків-копаней площею водного дзеркала 1,7 тис. га і об’ємом 28,7 млн. м3; 12 наливних ставків площею водного дзеркала 0,5 тис. га і об’ємом 6,3 млн. м3; 9 комплексів технологічних водойм площею водного дзеркала 1,9 тис. га і об’ємом 31,4 млн. м3.

    ХАРАКТЕРИСТИКА РІЧОК 

    Назва

    Протяжність по території регіону, км

    Кількість гребель (водосховищ), од.

     
     

    Великі річки

     

     

     

    Дніпро

    124

     

     

    Десна

    505

     

     

    Всього

    629

    0

     

    Середні річки

     

     

     

    Остер

    195

     

     

    Сейм

    56

     

     

    Снов

    190

    1

     

    Сож

    30

     

     

    Судость

    17

     

     

    Супой

    25

     

     

    Трубіж

    15

     

     

    Удай

    195

     

     

    Всього

    723

    0

     

    Малі річки > 10 км

     

     

     

    Задеріївка

    12

     

     

    Борздна

    24

     

     

    Вертеч

    23

     

     

    Пакулька

    40

    1

     

    Ковпита

    25

     

     

    Терюха

    11

     

     

    Немильня

    24

     

     

    Аткильня

    20

     

     

    Вир

    30

     

     

    Сухий Вир

    23

     

     

    Бистриця

    26

     

     

    Басанка

    21

     

     

    Недра

    24

     

     

    Ромен

    33

     

     

    Голінка

    16

     

     

    Басакова

    21

     

     

    Хвощева

    21

     

     

    Березовиця

    11

     

     

    Без назви (Липова)

    10

     

     

    Буримня

    13

     

     

    Іченька

    31

     

     

    Редькова (Нежерів)

    18

     

     

    Галка

    36

     

     

    Бабка (Баба)

    39

     

     

    Без назви (Дівичка)

    13

     

     

    Смош

    37

    2

     

    Пустовський Яр (Ржавець)

    14

    1

     

    Іваниця (Верескуни)

    20

    2

     

    Гмирянка

    24

     

     

    Б. Грузський Яр

    12

     

     

    Б.Середина (Урочище озера)

    16

    1

     

    Ольшана

    18

     

     

    Утка

    22

     

     

    Лисогір

    61

     

     

    Без назви (Лисогір - 51) (Болотниця)

    14

     

     

    Детюківка

    31

    1

     

    Поповичка

    16

     

     

    Галка

    22

     

     

    Лозова

    14

     

     

    Б. Грузська

    11

     

     

    Без назви (Лисогір - 23) (Подільська)

    12

     

     

    Тростянець

    24

    1

     

    Глиняна (Глинна)

    25

     

     

    Без назви (Озерянка)

    12

     

     

    Варва

    25

    1

     

    Журавка

    20

    1

     

    Ющенкова

    16

    1

     

    Співакова

    25

     

     

    Перевід

    41

    3

     

    Руда

    44

     

     

    Без назви (Болото Руда)

    33

     

     

    Многа

    10

     

     

    Вара

    15

     

     

    Рогозна

    22

     

     

    П'ятна

    16

     

     

    Смячка

    34

     

     

    Рома

    18

     

     

    Без назви (Торкна)

    17

     

     

    Малотіч

    21

     

     

    Студенка

    19

     

     

    Лоска

    22

     

     

    Головесня

    18

     

     

    Стрижень (Короп)

    16

     

     

    Без назви (Удово)

    12

     

     

    Тихий Сейм

    10

     

     

    Убідь

    106

     

     

    Кістер

    22

     

     

    Богачка

    19

     

     

    Струмок "Рівчак"

    13

     

     

    Майдан

    20

     

     

    Олешня

    10

     

     

    Струмок "Рівчак"

    12

     

     

    Доч

    53

     

     

    Борзна

    35

     

     

    Рудка

    18

     

     

    Борзенка

    44

    1

     

    Без назви (Поросючка)

    14

     

     

    Стара Десна

    17

     

     

    Лош (Лож)

    25

     

     

    Мена

    61

     

     

    Без назви (Булигівка)

    15

     

     

    Дягова

    22

     

     

    Лукавець

    16

     

     

    Береза

    30

     

     

    Смолянка

    45

     

     

    Вересоч

    46

     

     

    Канал Смолянка

    28

     

     

    Струмок "Пулка"

    16

     

     

    Красилівка

    19

     

     

    Замглай

    49

     

     

    Стрижень

    32

     

     

    Стратива

    14

     

     

    Ірпа

    3

     

     

    Колода

    11

     

     

    Ревна

    81

     

     

    Гаркавка

    12

     

     

    Устіж

    12

     

     

    Броди

    15

     

     

    Дрестна

    15

     

     

    Рванець

    39

     

     

    Одра

    18

     

     

    Слот

    46

     

     

    Лубна

    18

     

     

    Хмелинка

    11

     

     

    Цата

    9

     

     

    Жеведа

    10

     

     

    Тетева

    27

     

     

    Верпч

    26

     

     

    Мостище

    20

     

     

    Ількуча

    33

     

     

    Турчанка

    40

     

     

    Передовка

    11

     

     

    Березівка

    12

     

     

    Брус

    11

     

     

    Тихонка

    12

     

     

    Струга

    12

     

     

    Бреч

    51

     

     

    Без назви (Буда)

    11

     

     

    Бречиця

    24

     

     

    Миленка

    13

     

     

    Без назви (Кучинівка)

    18

     

     

    Лосівка

    10

     

     

    Смяч

    46

     

     

    Чибриж

    18

    1

     

    Без назви (Смячка)

    19

     

     

    Крюкова

    32

     

     

    Бегач

    12

     

     

    Блешенка

    10

     

     

    Білоус

    57

     

     

    Хохла

    16

     

     

    Свишень

    21

     

     

    Струмок "Струга" (Рудка)

    18

     

     

    Руда

    15

     

     

    Ільгівка

    11

     

     

    Вздвижа

    31

     

     

    Старуха

    11

     

     

    Жевідь

    22

     

     

    Смолянка

    42

     

     

    Струмок "Меша"

    28

     

     

    Старуха

    26

     

     

    Вереб (Хвир)

    18

     

     

    Любич

    4

     

     

    Без назви (Прохорівка)

    20

     

     

    В'юница

    42

     

     

    Дівиця

    30

     

     

    Носовочка

    46

     

     

    Без назви 5 (Струга)

    15

     

     

    Без назви 2 (Молофа)

    28

     

     

    Без назви 3 (Калита)

    17

     

     

    Без назви 6 (Гала)

    13

     

     

    Струмок "Бурчак"

    23

     

     

    Старий Остер

    16

     

     

    Без назви 4 (Березова Гать)

    16

     

     

    Разом по області

    4931

    18

     

    Назад

    14 Січня 2022 09:39