Анонси


    Назад

    РІДКІСНІ ВИДИ РОСЛИННОГО СВІТУ ЯЛІВЩИНИ: КОРУЧКА ЧЕМЕРНИКОВИДНА

    Унікальні види флори – показник цінності природної території, її природоохоронного статусу та важливості для збереження біорізноманіття.

    Територія нашої неповторної «Ялівщини» насичена представниками раритетної рослинності. У межах зеленої перлини Чернігова зустрічаються 22 рідкісні види, зокрема 8 з них – червонокнижні.

    Варто зазначити, що рослини, занесені до Червоної книги України, підлягають особливій охороні на всій території країни. Серед таких видів на території «Ялівщини» трапляється дивовижна рослина – коручка чемерниковидна.

    Цей тендітний скарб родини Орхідні – багаторічна трав’яна рослина 30-100 см заввишки, яка зростає переважно у хвойних, мішаних та широколистяних лісах, зрідка – на узліссях.

    Це живе творіння природи віддає перевагу помірно зволоженим ґрунтам, багатим на вапно, водночас не вимогливе до їх родючості.

    Важливо, що коручка чемерниковидна має коротке кореневище, здатне утворювати мікоризу – симбіотичне співжиття гриба з рослиною. Цей складний взаємозв’язок відіграє ключову роль у зміцненні здоров’я рослини і життєздатності екосистеми. Адже мікоризні гриби прикріплюються до коренів рослини, в результаті збільшуючи для неї доступ до води, поживних речовин і мінералів.

    Зверніть увагу, що листочки коручки мають різну форму залежно від розташування – від яйцеподібних до ланцетних.

    Рослинка має зеленкувато-пурпурові, у густій китиці квітки та ланцетні приквітки. Крім того, зовнішні листочки оцвітини яйцеподібно-ланцетні, 10-13 мм завдовжки, внутрішні – коротші й ширші, губа коротша від інших листочків оцвітини. А цвіте цей скарб природи у червні-вересні. Запилення чудернацьких квіточок рослини відбувається за допомогою мух, мурах, жуків, джмелів, ос.

    Цікаво, що плід коручки чемерниковидної, видовжена коробочка, може містити до 10 тисяч дрібних насінинок у період плодоношення, який припадає на липень-жовтень.

    До речі, розмножується рослина насінням і кореневищем.

    Наголошуємо, що на скорочення чисельності цього виду рослинного світу впливає переважно зміна середовища внаслідок суцільних рубок та надмірного рекреаційного навантаження, а також безпосереднє варварське винищення заради букетів.

    Тож давайте охороняти рідкісних представників живого світу, милуючись їхньою красою виключно у природі.

    Довідково. У межах регіонального ландшафтного парку «Ялівщина» коручка чемерниковидна зустрічається на ділянках освітлених березняків та лівобережної тераси р. Стрижень.

    За матеріалами звіту про науково-дослідну роботу «Визначення червонокнижних та регіонально рідкісних видів рослин та окремих груп тварин на території регіонального ландшафтного парку «Ялівщина».

     

    Департамент екології та природних ресурсів

    Чернігівської облдержадміністрації

     

    Назад

     

    Картинки по запросу картинка міністерство захисту довкілля та природних ресурсів

     

     
     

     
     
    Картинки по запросу Картинка сайт Еко-система